Методична скринька











Розробка уроку "О. Копиленко "Хоробре кошеня" з літературного читання в 2-му класі

Стратегія розвитку критичного мислення










Прийом "Багато мишей"

1.Як навчити дитину читати?


















2.Німецька мова (робота в LearningApps)

4.Фонетика





6. Таблиця множення.


                                        














Проведення ДПА в початковій школі у 2016 році (4 клас)


Державна підсумкова атестація у початковій школі проводиться з 12 по 21 травня 2016 року з трьох предметів: української мови, літературного читання та математики.
У школах (класах), у яких вивчення предметів здійснюється мовами національних меншин чи іноземними мовами, атестація може складатися мовою вивчення предмета. Атестація результатів навчання з української мови учнів, які почали вивчати її в поточному навчальному році, здійснюється за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють.
Атестація з кожного предмета проводиться письмово y формі підсумкових контрольних робіт.
Контрольні роботи проводяться в загальноосвітніх навчальних закладах відповідно до календарного планування на другому чи третьому уроці, окрім понеділка і п'ятниці, а також днів перед і після святкових.
На проведення контрольної роботи відводиться 1 академічна година (один урок): 5 хв. — на пояснення змісту роботи та інструкції щодо її виконання і 35 хв. — на її виконання.
Тексти підсумкової контрольної роботи вчитель записує до початку уроку на дошці або заздалегідь друкує на окремих аркушах і перед уроком роздає кожному учневі.
Оцінювання підсумкових контрольних робіт здійснюється відповідно до критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів, затверджених наказами МОН України від 13.04.2011 № 329 «Про затвердження Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти», від 21.08.2013 № 1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти», та Інструктивно-методичних матеріалів щодо контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів початкових класів загальноосвітніх навчальних закладів (лист МОН України від 28.01.2014 №1/9-74).
Додаткові підсумкові контрольні роботи у 4 -х класах не проводять.
Зміст завдань для підсумкових контрольних робіт формується відповідно до державних вимог щодо рівня загальноосвітньої підготовки учня, визначених чинними навчальними програмами для 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів.
Завдання для підсумкових контрольних робіт розробляються методичним об'єднанням учителів (кафедрою) початкових класів загальноосвітнього навчального закладу (вчителем початкових класів у школах з малою наповнюваністю учнів).
При підготовці завдань для підсумкової контрольної роботи необхідно враховувати такі аспекти:
  • перевірці підлягає навчальний матеріал, що вивчався учнями впродовж навчання в початковій школі;
  • контрольна робота повинна містити завдання різних рівнів складності;
  • кількість і обсяг завдань мають бути оптимальними для виконання впродовж часового проміжку, відведеного на контрольну роботу;
  • тестові завдання бажано формулювати в одному стилі: або у формі запитання, або спонукання;
  • завдання для проведення підсумкової контрольної роботи готують у двох рівноцінних варіантах (окрім текстів для диктанту).
Особливості змісту контрольної роботи з української мови
Зміст контрольної роботи може бути сконструйовано у двох комбінаціях (за вибором учителів).
І комбінація контрольної роботи з української мови формується з тексту для диктанту або списування (з пропущеними орфограмами) для виявлення правописних умінь і завдань до тексту: творчого - на побудову зв’язного висловлювання для перевірки мовленнєвих умінь та завдань для перевірки мовних знань.
Вимоги до змісту завдань і їх оцінювання подано у таблиці 1.
Таблиця
Вимоги до формування змісту І комбінації контрольної роботи з української мови
№ з/п
Види завдань
Кількість завдань
Кількість балів за кожне правильно виконане завдання
Максимальна кількість балів
1
Диктант або текст для списування з пропущеними орфограмами обсягом 55-60 слів (для шкіл з навчанням мовами національних меншин – 40-45 слів) і кількістю орфограм 25% від загальної кількості слів у тексті (для шкіл з навчанням мовами національних меншин 20%), у тому числі 2 слова з переліку передбачених у програмі слів, значення, вимову і написання яких учні мають запам’ятати. Текст не має містити більше 2 слів на орфограми, вивчення яких не передбачено програмою початкової школи**
1
по 6 балів*
6 балів
2
Завдання до тексту для перевірки мовних знань
4
по 1 балу
4 бали
3
Творче завдання до тексту: побудова зв’язного висловлювання з 4-5 речень (для шкіл з навчанням мовами національних меншин – 2-3 речень
1
по 2 бали***
2 бали
Разом
6
-
12 балів

*за кожну допущену y диктанті або списуванні помилку знімається по 1 балу;
**y разі, коли y тексті є слово на орфограму, вивчення якої не передбачено програмою початкової школи, воно заздалегідь записується на дошці і під час виконання роботи учитель звертає увагу дітей на його правильний запис;
***у творчому завданні виставляють по 1 балу за зміст висловлювання і грамотність, де враховують помилки лише на ті правила, вивчення яких передбачено навчальною програмою.
ІІ комбінація підсумкової контрольної роботи з української мови формується з тестових завдань закритого типу (на вибір однієї відповіді з трьох пропонованих), відкритого типу (з короткою відповіддю і на встановлення послідовності або відповідності для перевірки мовних знань), диктанту або списування тексту з пропущеними орфограмами для виявлення правописних умінь і творчого завдання на побудову зв’язного висловлювання для перевірки мовленнєвих умінь.
Частину роботи (диктант/списування і творче завдання) учень письмово оформлює на аркушах зі штампом школи), дотримуючись вимог оформлення письмових робіт з мов. Тестові завдання виконує на окремому аркуші з тестовими завданнями, виданому вчителем.
Вимоги до змісту завдань і їх оцінювання подано у таблиці 2.
Таблиця 2
Завдання для до формування змісту ІІ комбінації контрольної роботи з української мови
№ з/п
Види завдань
Кількість завдань
Кількість балів за кожне правильно виконане завдання
Максимальна кількість балів
1
Диктант або текст для списування з пропущеними орфограмами обсягом 40-45 слів (для шкіл з навчанням мовами національних меншин – 30-35 слів) і кількістю орфограм 25% від загальної кількості слів у тексті (для шкіл з навчанням мовами національних меншин 20%), у тому числі 1 слово з переліку передбачених у програмі слів, значення, вимову і написання яких учні мають запам’ятати. Текст не має містити більше 1 слова на орфограми, вивчення яких не передбачено програмою початкової школи**
1
по 3 бали*
3 бали
2
Завдання закритого типу з вибором однієї відповіді серед трьох пропонованих варіантів
3
по 1 балу
3 бали
3
Завдання відкритого типу з короткою відповіддю
1
по 2 бали***
2 бали
4
Завдання відкритого типу на встановлення послідовності або відповідності між 6 компонентами
1
по 2 бали***
2 бали
5
Творче завдання: побудова зв’язного висловлювання з 4-5 речень (для шкіл з навчанням мовами національних меншин – 2-3 речень
1
по 2 бали***
2 бали
Разом
7
-
12 балів

*за кожну допущену у диктанті або списуванні помилку знімається по 1 балу;
**у разі, коли у тексті є слово на орфограму, вивчення якої не передбачено програмою початкової школи, воно заздалегідь записується на дошці і під час виконання роботи учитель звертає увагу дітей на його правильний запис;
***у творчому завданні виставляють по 1 балу за зміст висловлювання і грамотність, де враховують помилки лише на ті правила, вивчення яких передбачено навчальною програмою.
Особливості конструювання змісту контрольної роботи з літературного читання
Зміст контрольної роботи може бути сконструйовано у двох комбінаціях (за вибором учителя).
І комбінація підсумкової контрольної роботи має формуватись з тексту для читання мовчки для перевірки сформованості навичок читання, завдань до тексту для перевірки розуміння змісту прочитаного, уміння працювати з текстом і творчого на побудову висловлювання власної думки до змісту прочитаного.
Письмову частину роботи (творче завдання) учень оформлює на аркушах зі штампом школи. Інші завдання виконує на аркуші з текстом, виданому вчителем.
Вимоги до змісту завдань і їх оцінювання подано у таблиці 3.
Таблиця 3
Вимоги до формування змісту І комбінації контрольної роботи з літературного читання
№ з/п
Види завдань
Кількість завдань
Кількість балів за кожне правильно виконане завдання
Максимальна кількість балів
1
Текст (незнайомий учням) для самостійного читання з мови навчання обсягом 350-400 слів, (для шкіл з навчанням мовами національних меншин – 200-250 слів). Кількість слів, які потребують пояснення – не більше 2. Речення у тексті не мають містити більше 12 слів. Стиль тексту – художній.
1
по 3 бали*
3 балів
2
Завдання до тексту для перевірки розуміння його змісту і вміння працювати з текстом
7
по 1 балу
7 бали
3
Творче завдання: письмове висловлення власної думки до змісту прочитаного тексту з 4-5 речень***, для шкіл з навчанням мовами національних меншин – 2-3 речень***
1
по 2 бали***
2 бали
Разом
9
-
12 балів

ІІ комбінація підсумкової контрольної роботи з читання має формуватись з тексту для самостійного читання i завдань до тексту для перевірки розуміння змісту прочитаного і вміння працювати з текстом: тестових закритого типу (з вибором однієї правильної відповіді серед трьох пропонованих) i відкритого типу (на встановлення послідовності або відповідності та з короткою відповіддю) і творчого.
Частину роботи (творче завдання) учень письмово оформлює на листочках зі штампом школи. Тестові завдання виконує на окремому аркуші з тестовими завданнями, виданому вчителем.
Вимоги до змісту завдань і їх оцінювання подано у таблиці 4.
Таблиця 4
Вимоги до формування змісту ІІ комбінації контрольної роботи з літературного читання
№ з/п
Види завдань
Кількість завдань
Кількість балів за кожне правильно виконане завдання
Максимальна кількість балів
1
Текст (незнайомий учням) для самостійного читання з мови навчання обсягом 295-305 слів (для шкіл з навчанням мовами національних меншин – 155-165 слів). Кількість слів, значення які потребує пояснення – не більше 1. Речення у тексті не мають містити більше 12 слів. Стиль тексту – художній.
1
по 3 бали
3 бали
2
Завдання до тексту закритого типу з вибором однієї правильної відповіді серед трьох пропонованих варіантів
3
по 1 балу
3 бали
3
Завдання до тексту відкритого типу з короткою відповіддю
1
по 2 бали**
2 бали
4
Завдання до тексту відкритого типу на встановлення послідовності або відповідності між 6 компонентами
1
по 2 бали**

5
Творче завдання до тексту: письмове висловлення власної думки до змісту прочитаного тексту – 4-5 речень***
1
по 2 бали**
2 бали
Разом
7
-
12 балів

*якщо учень прочитав за хвилину 130 і більше слів, завдання оцінюється 3 балами, якщо від 130 до 149 слів - 2 балами, від 129 до 124 слів - 1 балами;
** якщо творче завдання виконано частково, неточно - 1 балом; якщо y творчому завдання учень логічно, правильно висловлює думку, обґрунтовує її, дає свою оцінку вчинкам героїв, описаним подіям, завдання оцінюється 2 балами;
*** бали за письмову частину роботи з читання виставляються без урахування помилок за грамотність.
Визначення техніки читання організовують таким чином:
  • учитель пропонує дітям взяти в руки олівці;
  • за вказівкою вчителя діти починають читати текст (мовчки);
  • через 2 хвилини вчитель зупиняє читання і пропонує Поставити олівцем крапку над словом, на якому зупинився читати учень;
  • учитель пропонує дітям продовжити читання тексту до кінця i виконати завдання до нього, працюючи з текстом.
Далі, вчитель встановлює кількість прочитаних слів кожним учнем за 2 хвилини, яку діліть на 2, i отримує кількість слів, прочитаних за хвилину.
Особливості конструювання змісту контрольної роботи з математики
Зміст контрольної роботи може бути сконструйовано у двох комбінаціях (за вибором учителя).
І комбінація контрольної роботи з математики має формуватись з таких основних завдань: складеної задачі на 3 дії; виразу з багатоцифровими числами на визначення порядку дій (з дужками); на порівняння і перетворення величин; знаходження частини від числа; застосування геометричного матеріалу.
Роботу учень письмово оформлює на аркушах зі штампом школи, дотримуючись вимог оформлення письмових робіт з математики. Усі письмові обчислення до завдань мають виконуватись у зошиті.
Вимоги до змісту завдань і їх оцінювання подано у таблиці 5.
Таблиця 5
Вимоги до формування змісту І комбінації контрольної роботи з математики
№ з/п
Види завдань
Кількість завдань
Кількість балів за кожне правильно виконане завдання
Максимальна кількість балів
1
Задача на три дії
1
по 3 бали*
3 бали
2
Знаходження значення виразу (з дужками) з багатоцифровими числами, що передбачає визначення порядку дій
1
по 2 бали**
2 бали
3
Порівняння чисел і величин
2
по 1 балу
2 бали
4
Перетворення величин
2
по 1 балу
2 бали
5
З находження частини від числа
1
по 1 балу
1 бал
6
Геометричний матеріал
1
по 2 бали**
2 бали
Разом
6
-
12 балів

ІІ комбінація контрольної роботи для державної атестації з математики має формуватись зтестових завдань (відкритого і закритого типу), задачі на три дії та завдань з геометричним матеріалом.
Частину роботи (задачу i геометричний матеріал) учень письмово оформлює на аркушах зi штампом школи, дотримуючись вимог оформлення письмових робіт з математики. Тестові завдання виконує на окремому аркуші з тестовими завданнями, виданому вчителем. Усі письмові обчислення до завдань мають виконуватись відповідно у зошиті і на аркуші з тестовими завданнями.
Вимоги до змісту завдань і їх оцінювання подано у таблиці 6.
Таблиця 6
Завдання для до формування змісту ІІ комбінації контрольної роботи з математики
№ з/п
Види завдань
Кількість завдань
Кількість балів за кожне правильно виконане завдання
Максимальна кількість балів
1
Задача на три дії
1
по 3 бали*
3 бали
2
Завдання закритого типу з вибором однієї відповіді серед трьох пропонованих варіантів
3
по 1 балу
3 бали
3
Завдання відкритого типу на встановлення послідовності або відповідності між 6 компонентами
1
по 2 бали**
2 бали
4
Завдання відкритого типу з короткою відповіддю
1
по 2 бали**
2 бали
5
Геометричний матеріал
1
по 2 бали**
2 бали
Разом
7
-
12 балів

*якщо неправильно виконано одну дію задачі, її розв’язання оцінюється 2 балами, якщо неправильно виконано дві дії – 1 балом;
**якщо завдання виконано частково, воно оцінюється 1 балом.
Пропонуємо приклади завдань для контрольних робіт:
до тексту для перевірки мовних знань
1. Знайди i підкресли (або випиши) y тексті диктанту (списаного тексту) слово, яким можна замінити вислів як сніг на голову.
2. Підкресли (або випиши) y двох останніх реченнях тексту займенник.
3. Підкресли (або випиши) у останньому реченні слово, яке відповідає звуковій моделі.
4. Підкресли (або познач) спонукальне речення.
до тексту (побудова зв’язного висловлювання)
Допиши, чим може закінчитись подія, описана у тексті для списування (диктанту).
Заміни останній абзац (кінцівку) тексту так, щоб фінал події був щасливим.
Доповни текст описом власних спостережень (для текстів-описів природи).
Приклади завдань у тестовій формі закритого типу, які передбачають вибір правильної відповіді із трьох запропонованих варіантів
1. Визнач рядок, y якому подано синоніми до слова сміятися.
  • А реготати, хихикати
  • Б плакати, сумувати
  • В сміх, смішний
2. Визнач закінчення, яке матимуть подані іменники в орудному відмінку.
Марія, лінія, олія.
  • А -ею
  • Б -ою
  • В -єю
3. Визнач відмінок виділеного в реченні прикметника.
B усі пори року Київ нагадує великий парк.
  • А називний
  • Б родовий
  • В знахідний
Приклади відкритих завдань y тестовій формі, виконання яких передбачає коротку письмову відповідь
Добери й запиши прислівники, якими можна замінити подані вирази.
Як кіт наплакав _______
На весь голос _________
Приклади завдань на встановлення послідовності або відповідності
Пронумеруй слова за алфавітом (або за кількістю складів, або за порядком ударного складу тощо).
Приклад творчого завдання (побудова зв`язного висловлювання)
Який навчальний предмет у школі тобі подобається найбільше? Напиши, чому ти так думаєш.
Приклади завдань до тексту для перевірки розуміння його змісту
1. Знайди і підкресли у тексті речення, яке відображає головну думку твору.
2. Пригадай і запиши прислів’я, яким можна замінити назву твору.
3. Підкресли речення, у якому розповідається про...
4. Підкресли у тексті слова, які відображають тему твору.
5. Обведи слова, якими автор висловлює своє ставлення до
6. Підкресли у тексті слова, які пояснюють вчинок (ім’я персонажа).
7. Познач речення, в якому автор використав порівняння.
Приклади творчих завдань (висловлення власної думки до змісту прочитаного тексту)
Запропонуй свій варіант заголовку до цього твору. Обґрунтуй свій вибір.
Що найбільше вразило тебе в тексті? Чому?
Приклади завдань у тестовій формі закритого типу, які передбачають вибір правильної відповіді із трьох запропонованих варіантів
1. Визнач жанр прочитаного твору.
  • А оповідання
  • Б казка
  • В байка
2. Визнач, де відбуваються події, описані y творі.
  • А y парку
  • Б y лісі
  • В y гаю
3. Визнач, y якому розділу книги можна розмістити цей твір.
  • А «Сторінки з книги природи»
  • Б «Людина починається з добра»
  • В «З джерела народної мудрості»
Приклад відкритих завдань у тестовій формі, виконання яких передбачає коротку письмову відповідь
Закінчи речення.
Утворі ідеться про…

Немає коментарів:

Дописати коментар